Paylaşmak Serbest

Doğum Haklarınızı Biliyor Musunuz?


Çalışan anne sayısı her geçen gün artıyor. Peki gebelik ve doğum süresince sahip olduğumuz hakları biliyor muyuz? Yasalar her geçen gün değişiyor.

ANCAK 2016 VERİLERİYLE DOĞUM SÜRESİNCE OLAN HAKLARINIZA ŞİMDİ KISACA DEĞİNECEĞİZ.

Öncelikle doğum izni konusuna değinelim. Yasalara göre 16 hafta doğum izniniz bulunmakta. Bu doğum izninizin 8 haftasını doğumdan önce, 8 haftasını ise doğumdan sonra kullanabiliyorsunuz. Ancak sağlık koşullarınız elveriyor ve çalışmanızda bir sakınca görmüyor iseniz doğuma en geç 3 hafta kalana dek çalışabilir. Geriye kalan haftalarınızı doğumdan sonrasına aktarabilirsiniz. Yani doğumdan önce 3 hafta doğumdan sonra 13 hafta şeklinde. Ancak doktorunuzdan çalışabilir raporu alıp, işvereninize sunmak zorundasınız.

Eğer çoğul gebeliğiniz var ise 18 haftaya kadar uzatabilir. Ve izinlerinizi gebeliğin durumuna göre; doğumdan önce ve sonraya gelecek şekilde paylaştırabilirsiniz. Ücretli izinleriniz bittikten sonra, en fazla 6 ay olmak koşuluyla ücretsiz SGK doğum iznine de başvurabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki doktor tarafından verilen doğum izni sağlık raporunu sadece işverene değil, SGK’ya da bildirmek gerekir.

İZİN BİTİMİNDE PARA ALMA DÖNEMİ GELDİĞİNDE SORUN YAŞAMAMAK ADINA EVRAK TAKİBİ İYİ YAPILMALIDIR.

İzinlerinizden sonra işe tekrar başladığınızda, çocuğunuzu emzirmenizi sağlayan süt izniniz bulunmakta. Günde 1,5 saat olarak belirlenen bu izni, işvereninizle yapacağınız anlaşma ile erken çıkarak değerlendirebilir, ikiye bölerek günde 2 kez çocuğunuzu ziyaret ederek kullanabilir ya da sabahları geç başlayarak değerlendirebilirsiniz. Süt izni süresince eksik çalıştığınız saatler maaşınızdan kesilmez.

İŞVERENİNİZİN BÖYLE BİR TALEBİ VAR İSE, BUNU REDDETMELİ VE SGK’YA DURUMU BİLDİRMELİSİNİZ.

Memurların süt izni, sigortalı çalışanlardan daha fazladır. Bebeğin 0-6 ay döneminde 3 saat, 6 ay ve 1 yaş arası döneminde ise 1,5 saat süt izni kullanabilirler. Son çıkan yasalara göre, 1 yıllık süt izni süreci, doğum iznine ayrıldığınız süre itibariyle değil, çocuğunuzun doğduğu tarihten itibaren 1 yıl olarak hesaplanıyor. Yani süt iznini çocuğunuz 1 yaşına gelene dek kullanma hakkınız bulunmakta. İşvereninizi bu konuda bilgilendirmeyi de ihmal etmeyin.

Çalışan bayanlara verilen bir hakta doğum parası. Doğum parası doğum baz alınarak son 1 yılda 90 iş günü SGK primi ödenmiş tüm çalışan annelerimize veriliyor. Doğum paranızı, doğum izninizin bittiği günden itibaren 15 gün içerisinde almış olursunuz. Doğum parası için net bir rakam söylemek zor. Aldığınız maaşa, ödenen sigorta primlerinin miktarına ve kaç gün çalıştığınıza göre değişkenlik gösteriyor. İnternette küçük bir arama yaparak, SGK’nın resmi sitesinde doğum ücretinizi hesaplatabilir veya SGK il müdürlüklerine başvurarak öğrenebilirsiniz.

Çalışan anneler için devlet artık evde bakım ve kreş desteğinde bulunuyor. Bu durum eşin ve annenin sigortalılık kriterlerine göre değişiyor ve incelenmeden tutar ve mümküniyeti hakkında bir şey söylemek zor. En yakın sgk il müdürlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca haklarınız konusunda çıkmaza girdiğinizde aile danışmanlığı merkezlerinden ve SGK’dan destek alabilirsiniz.

www.bebekdeneyimleri.com/
Google Plus'da Paylaş

Paylaşmak Serbest