0
-- --

Uzmanlar “Diyabetik göz hastalığından korunmak istiyorsanız gözlerinizi altı ayda bir kontrol ettirmelisiniz” dedi.

Göz hastalıkları konusunda önemli bilgiler veren uzmanlar tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olan göz hastalıkları üzerine “Göz, insan yaşamının en önemli organlarından biridir. Gözünüze zarar verebilecek her türlü etki ve eylemden uzak durmalısınız. 

Özetle gözünüzü önce siz sevmelisiniz. Mesela sarı nokta hastalığı, sigara kullananlar, 50 yaşın üstündeki kişiler ve kalıtımsal risk taşıyanlarda görülür. Görme kaybı, göz önünde karartılar, renk görmede bozukluklar hastalığın başlıca belirtileridir. Hastalığın kuru ve yaş olmak üzere iki tipi vardır. Kuru tipin herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Yaş tipin ise tedavisi mevcuttur” diye konuştu.

Diyabetik göz hastalığından korunmak için gözlerin altı ayda bir kontrol ettirilmesi gerektiğini belirten göz hastalıkları uzmanları, “Diyabetik göz hastalığı (şeker hastalığına bağlı göz hastalığı) kan şekerinin yükselmesi durumunda görülür. Diyabet retinadaki ince damarlara hasar verdiğinde ortaya çıkar ve bulanık görme, görüntüde siyah noktalar ve ışık parlamaları gibi şikayetler hastalığın belirtileridir.

Diyabete bağlı göz hastalığına çoğu durumda lazer işlemiyle çözüm bulunmaktadır. Diyabetik göz hastalığından korunmak istiyorsanız gözlerinizi altı ayda bir kontrol ettirmelisiniz” şeklinde konuştu.

Katarakt hastalığı konusunda tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu söyleyen uzmanlar gözlere önce kendimiz sahip çıkacağız, şikayetler oluşmaya başladığın bir göz doktoruna vakit kaybetmeden gitmemiz gerekir. Ve yılda bir kez döz dibi muayenesi olmak da gerekir dediler.

Yorum Gönder

 
Top