Vefa Semti'ninden Bir Başka Bahsettiler


Vefa için Onlar ne dedi

Peyami Safa
"vefa semtinde İslamî geleneklerle yetişmiş, milli ve manevi değerlere bağlı, yurtsever, dürüst bir zümrenin var olduğunu kitaplarında vurgulamıştır. "

Reşad Ekrem Koçu
"Reşad Ekrem Koçu Forsa Halil kitabında vefa semtinden şu şekilde bahsetmektedir. Yazarının sözüyle "O devirden kalmış olan cami, medrese, han, hamam, çeşme, sebil gibi yapılar hariç, on altıncı asrın İstanbul’u, bugünkü manzarasına hiç benzemeyen bir simaya sahipti". Çeşitli dönemlerde farklı nüfus yapılarına sahip olan Vefa, o yıllarda kibar semtiydi. Meydanlarında at koşturulan, olağanüstü güzellikte konaklarla bezeli bu güzel semtin en göze batan konağı, "Gülyağcı'nın Konağı" veya "Cevizli Konak" adıyla anılırdı."

Dr. Mustafa Özel
"“Bu beldenin kaderini konuşmak, bir anlamda bu şehrin kaderini konuşmak; bu şehrin kaderini konuşmak, bu ülkenin kaderini konuşmak; bu ülkenin kaderini konuşmak ise, bu insanlığın kaderini konuşmak demektir."

Hınçal Uluç
"Seyrettiğim ilk İstanbul takımı Vefa'ydı bilir misiniz?.. Bandırma'ya maça gelmişlerdi.. Fener, Galatasaray, Beşiktaş mümkün mü, 40'lı yıllarda.. Bir İstanbul birinci lig takımının gelmesi olaydı. Hele de Vefa.. Dördüncü büyük gibiydi o zaman.. Bir Kör Galip vardı, efsaneydi.. Tahta Bacak İsmet, başka bir efsane.. Babam anlatırdı, hangisiydi şimdi hatırlamıyorum.. Topu bir dikermiş, yere düşmesi yarım saat alırmış.. Tribünlerden de alkış kıyamet koparmış, topu böyle diktikçe..
O yüzden işte Vefa'ya sevgim bir başkadır.."
Google Plus'da Paylaş