0
-- --
Boynun ön kısmında yer alan tiroid meselenine ilişkili olan Hipertiroidi körlüğe sebep oluyor .

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Haşim Sakin , gözün ön tarafının açıkta kalması, öne fırlaması ve çift görmenin tiroidin belirtilerinden olduğunu altını çizdi .

Sakin, tiroid hastalarını rutin göz muayenelerini ihmal etmemeleri dair uyardı. Göz tutulumu izlerinin birlikte meydana gelmesinin ileride görme kaybına kadar gidebileceğini ifade eden Sakin , rehabilitasyonda erken teşhisin ehemmiyetine işaret etti. Sakin , "İlerlemiş göz hasarlarında bilhassa görme siniri sıkışması neticesi önemli görme kaybı belirmektedir. İlaç rehabilitasyonunun büyük oranda cevapsız kalacağı bu dönemden ardından cerrahi müdahale zorunlu duruma gelmektedir. Hastalığın yeni başladığı etkin dönemde tiroid hormonlarının balansta tutulması epeyce mühim . Bu dönemde hasta olanların natürel beslenmesi, sigaradan ve sigara içilen ortamlardan uzak durması kural ." diye konuştu .
Yrd. Doç. Dr. Sakin , şunları dile getirdi:

"Multidisipliner anlayışla bir endokrinoloji doktorunun yardımıyla ek olarak kontrollü tedavi zamanı olası duruma gelmektedir. Hastalığın seyri ilerleyici olursa ya da sürekli takip olmazsa medikal ve cerrahi tedavi seçeneklerine müracaat etmek gerekir. Radyoterapi ile beraber tatbik edilen kortizon rehabilitasyonunda muvaffakiyet elde ediliyor. Erken tanı imkânından yararlanılamadığında göz etrafında meydana gelen ödemler kaslarda daralmaya ne sebeple olarak ilaç rehabilitasyonunun muvaffakiyet oranını geriletiyor. Ağır göz hasarları yer alan ve medikal tedavi ile hastalığın kontrol altına alınamadığı vaziyetlerde hastaya cerrahi tedavi seçeneklerini sunuyoruz."

http://www.haberport.com/gundem/tiroid-gozu-de-vuruyor-h86323.html

Yorum Gönder

 
Top