0
-- --
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, çocuk yaşta olanlarda göz sulanması sorununa çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

"Bizler farkında olmasak bile gözümüzde sürekli olarak bir gözyaşı üretimi olduğunu" söylemekte olan Op.Dr.Şeyda Atabay, “Buradan anlaşılmakta olduğu gibi sadece ağladığımız zaman gözyaşı oluşmamaktadır.

Gözümüzün yapılarının (kornea, konjonktiva) sağlık durumunu devam ettirebilmesi adına ve saydamlığını, kayganlığını koruyabilmesi adına düzenli olarak bir gözyaşı üretimi gerçekleşirmektedir.

Göz kapağı içerisinde bulunmakta olan gözyaşı bezleri sayesinde üretilmekte olan gözyaşı sıvısı tüm göz yüzey kısmını temizleyerek, kayganlık sağladıktan sonra göz kırpma hareketleriyle gözyaşı kanalına akma olayını sağlamaktadır.

Fakat gözyaşı kanalının herhangi bir bölümü içerisinde bir tıkanıklık görülür ise o zaman sürekli üretilmekte olmuş olan gözyaşı buruna akma sağlayamaz ve göz kapaklarından dış bölümüne akmaya başlar.  Bu tür hastalarda sürekli olarak sulanma, çapaklanma ve silme ihtiyacı şeklinde sorun çeşitlerine yol açmaktadır. Yeni doğmuş olan bebekler ise bazen bu kanal tam oluşmadan doğmaktadırlar.

Çoğunluk olarak tıkanıklık kanalın buruna açılması gerekmekte olan noktadadır ve bu bölgede kanal ince bir zarla kapatılmaktadır. Yeni doğmuş olan bebeklerde bu durum ile sürekli olarak karşılaşılmaktadır.

carsambagazetesi.net -

Yorum Gönder

 
Top