videoerk

Uluslararası Botanik Bahçeleri"ne kayıtlı iki bahçeden biri olan ve 3 bini aşkın canlı bitki türüne ev sahipliği yapan İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi’nin ve eski Meşihat Dairesi yani eski Şeyhülislam Dairesi bugünkü İstanbul Müftülüğü Hizmet Binasının da içerisinde bulunduğu arazinin özelleşitilrerk satılacağı iddia edildi.


Aksiyon Dergisi'nin haberine göre İstanbul Üniversitenin Süleymaniye semtindeki yaklaşık bir asra yakın geçmişi bulunan Türkiye’nin ilk botanik bahçesinim imara açılmak istendiği iddia edildi.


Haliç ve Boğaz manzaralı paha biçilmez arazinin muhtemel alıcısının hükümete yakın bir vakıf olacağı iddia ediliyor.


İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi, Süleymaniye Camii’nin Haliç’e doğru meyillenen tarafındaki bir arazide bulunuyor.Aksiyon'un haberine göre "arazinin mevcut hâliyle korunmasını isteyenleri rahatsız eden gelişmeler, 2013 yılında Gezi Parkı olayları öncesi İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet’in bir televizyon programındaki açıklamalarıyla başlamıştı. Söylet, programda araziyi Başbakan Erdoğan’ın özellikle istediğini kaydederek şunları söylemişti: “Diyorlar ki ‘Burasını da biz eski tarihî kimliğine kavuşturalım.’ Altı ay öncesine kadar bazı tereddütlerim vardı bu konuda. Diyanet İşleri Başkanı’mız geldi ve ilk defa gördüğüm bir tarihî fotoğraf çıkardı. Hakikaten orası eski Meşihat Dairesi yani eski Şeyhülislam Dairesi. Duvarlarıyla, bahçesiyle…” Söylet, bitkilerin belirlenen başka bir yere taşınacağını belirterek taşınması mümkün olmayanların ise olduğu yerde bırakılacağını da sözlerine eklemişti.Yunus Söylet’in açıklamalarına ilgili öğretim üyeleri ve öğrenciler tepki gösterdi. Bahçenin korunması için bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Bu eylemden kısa süre sonra patlak veren Gezi Parkı olayları sebebiyle konu bir daha gündeme gelmedi. Üniversite yönetiminde de botanik bahçesine bina yapılmasına karşı çıkıldığı ifade ediliyor.


Biyologlar Derneği İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Mustafa Kocagil’in dikkat çeken bir tespiti de bakan olmadan önceki dönemde kendisi de İstanbul Üniversitesi mezunu olan İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bahçeyi ziyaret etmiş olması. Kocagil, bahçenin, Soma’da ölen ve yaralanan madenciler için çıkartılan torba yasaya gizlenen büyükşehirlerdeki üniversitelerin arazilerini satmalarına imkân veren madde kapsamına gireceği görüşünde. Kocagil, bu düzenlemeyle, Türkiye’nin ilk botanik bahçesinin, Başbakan Erdoğan’ın ailesinin yönetiminde olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) devredilmesinden endişe ettiğini söylüyor.


http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/haber-39201-turkiyenin-ilk-botanik-bahcesi.html


Ek Bilgi :Botanik Bahçesi Süleymaniye’de tarihi ‘Ağa Kapısı’nın içinde yer alıyor. ... Görmeyenler için bu bahçeyi biraz anlatayım: 10 binin üzerinde bitkinin yaşadığı bahçede 3 bin farklı tür bulunuyor. Türkiye florasındaki bitkilerin 4’te 3’ü burada mevcut... Botanik bahçesinin seralarında dünyada eşi benzerine zor rastlanan muz ağaçları, böcek yiyen bitkiler, kahvemango türleri ve zehirli bitki türler var. Örneğin: Nesli tükenen ‘Mavi Yıldız Bitkisi’ dünyada bir tek bu bahçede bulunuyor. Aynı şekilde yeryüzünde 2 tane ‘Amur Mantar Ağacı’ var. Biri Moğolistan’da öteki ise İstanbul’daki bu bahçede...
Daha yeni Daha eski