Son Eklenenler

"Göz Sağlığı Mevzuatı Değiştirilmelidir"


Göz hekimlerinin meslek teşkilatı Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Başkanı Prof . Dr. Reha Ersöz, göz sıhhati hizmetlerinin sıkıntılar yumağı meydana geldiğini ifade etti . Akıl dışı mevzuat maddeleri sebebiyle bir takım ciddi göz ameliyatlarının gelişmiş tıp merkezlerinde yapılamadığını aktaran Ersöz, hasta olanların bu tedaviler için hastanelere yönlendirildiğini ve telafisi olası olmayan mağduriyetler oluştuğunu belirtti .

4 bin 500'ün üzerindeki göz hekiminin üye meydana geldiği Türk Oftalmoloji Derneği'nin genel heyetinde başkanlığa seçilen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof . Dr. Reha Ersöz, göz sıhhati kapsamında iyileştirilmesi gerekli olan hizmetler ve çözüm bekleyen sıkıntıları gündeme taşıdı.

Prof. Dr. Reha Ersöz, Toplumsal Güvenlik Kurumu'nun ( SOSYAL GÜVENLIK KURUMU ) işlem fiyatlarının düşük meydana gelmesinin sağlık hizmetlerine darbe vurduğunu ifade etti . Prof . Dr. Ersöz, bu yaklaşımın kamu ve özel sağlık kuruluşlarında dik kalitede hizmetlerin sürdürülebilirliği ve yepyeni bilişim transferlerini güçleştirdiğini belirtti .

Yürürlükteki mevzuat sebebiyle göz sıhhati hizmetlerinde kabul görmeyen neticelerin doğabildiğini, hasta olanların mağdur meydana geldiğini kaydeden Ersöz, " Pekçok tıp merkezinin olanaklar istikametinden bir takım hastanelerden ek olarak ileri seviyelere sahip meydana gelmesine nazaran , sözgelişi vitrektomi, askılı mercek yerleştirme benzeri pekçok göz ameliyatlarının bu merkezlerde yapılmasına müsaade verilmiyor . Şifa arayan vatandaşlar hastanelerde yığılıyor, hastaneler ise bu yükü kaldırmakta zorlanıyor." dedi.

"KONTAKT LENSLER REÇETEYE UYGUN SATILMIYOR"

Prof. Dr. Reha Ersöz, kontakt lenslerin reçetesiz ya da hekimin görüşü hilafında satılmasının da halkın göz sıhhatini tehdit eden unsurlar içinde bulunduğunu vurguladı. Ersöz, "Her göze her lens uygun değildir. Bizlerin uzun muayenelerden ek olarak sonra hastanın gözüne en uygun olduğuna karar verdiğimiz lenslerin tür ve modellerini reçeteye yazmamıza bile müsaade verilmiyor . Bu durumda da optik mağazaları kafalarına esen lensleri hastalara satıyor." diye konuştu.

http://www.haberyon.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates