Evlenen Kadınlar Dikkat! Bu Haklarınızı Biliyor Musunuz?

Çalışırken evlenen kadının ayrı hakları var, yetim aylığı alırken evlenen kadının ayrı hakları ve evlenme sebebiyle oluşan başka hakları da var…

Çalışan işçi kadın evlenirse;

İşçi olarak çalışan kadın, evlenirse öncelikle 4857/46 gereğince üç gün evlilik izin hakkını kullanabilir. Evlilik izni yasal olarak ücreti ödenmesi gereken izinlerden değildir ama işveren dilerse bu üç günün ücretini ödeyebilir. Kadının çalıştığı işyerinde sendika ve toplu sözleşme varsa TİS’de evlilik ikramiyesi ödenmesi öngörülmüşse bu ikramiyeyi de alabilir.

Ayrıca, 1475 sayılı (eski) İş Kanunu’nun 14. maddesi gereğince dilerse evlilik (nikah) tarihinden itibaren bir yıl içinde işini evlenme sebebiyle sona erdirip, işyerinde birikmiş kıdem tazminatlarını alabilir.

Yetim aylığı alan kadın evlenirse;

SGK’dan (SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı) yetim aylığı alan kadın evlenirse, aldığı yetim aylığının SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alanlar için 24 katını, T.C. Emekli Sandığı’ndan yetim aylığı alanlar için 12 katını çeyiz parası (evlenme ödeneği) olarak alabilir. Evlilik çeyiz parası aldığı süreler daha dolmadan son bulursa çeyiz parası aldığı süreden sonra kendisine yeniden (başvurusu halinde) yetim aylığı bağlanır.

Ana-baba aylığı alan kadın evlenirse;

SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan vefat etmiş evlatları üzerinden ana-baba aylığı alanlardan evlenen olursa, SSK ve Bağ-Kur’dan aylık alanlar değil ama T.C. Emekli Sandığı’ndan 12 aylık tutarında çeyiz parası ödenir.

Dul aylığı alan kadın evlenirse;

SSK’dan, Bağ-Kur’dan veya T.C. Emekli SAndığı’ndan dul aylığı alan kadın evlenirse aldığı dul aylığı kesilir. SSK ve Bağ-Kur’dan dul aylığı alanlara verilmez ama T.C. Emekli Sandığı’ndan dul aylığı alan kadınlara 12 aylık tutarında evlenme ikramiyesi, çeyiz parası ödenir.

Nikah ile hayatımızda neleri değiştiririz?

EVLİLİK YÜZDE 50 ORTAKLI LİMİTED ŞİRKETTİR

En basit benzetmeyle evlenince, eşinizle yüzde 50 ortaklı limited şirket kurmuş olursunuz. Nikah memuru önüne oturup “evet” dediğimizde;

1-Ben ölürsem eşim mirasçımdır,

2-Ben ölürsem emekli aylığımın sahibi eşimdir,

3-Boşanırsak evlilik süresince elde ettiğimiz malların yarısı eşimindir,

4-Babamdan ve annemden yetim aylığı alma hakkım artık yok,

demiş olursunuz.

Gördüğünüz gibi, evlenerek ana-babanızdan gelecek yetim aylığı hakkından vazgeçeriz ama eşimiz ölünce ondan gelecek dul aylığı hakkımız olur.

BOŞANINCA DA BAZI HAKLAR DEĞİŞİR

Evlenmeye biz karar veririz ama boşanmaya sadece “DEVLET” karar verebilir. Nasıl biz kendimiz “evet” kelimesi ile evlendiysek şimdi de “hayır” diyelim ile boşanamazsınız. Mutlaka bir Aile Mahkemesine başvurup bizi boşayın-ayırın demeniz gerekir. Mahkemeye sunacağınız delil durumuna göre de hakim evliliğin bittiğine de karar verebilir hayır daha evlilik bitmemiş, boşanma talebinizi reddettim de diyebilir. Şayet, mahkeme boşanmanıza karar vermişse bu durumda yine bazı haklar alır bazı haklar kaybederiz.

1-Eski eşim artık mirasçım değildir,

2-Eski eşim ben ölürsem emekli aylığımın sahibi değildir,

3-Artık evli değilim ana-babamdan yetim aylığı alabilirim,

ALİ TEZEL
alitezel.com
 
Top