Son Eklenenler

Bu Sefer Olmadı Cübbeli Hoca


Daha üzerinden haftalar değil hafta dahi geçmedi.

Mevlid Kandili gecesi yapılan bir etkinlikte yaptığı konuşmada Cübbeli hoca Diyanet'in yanlışlığından dem vurup Nisan ayında yapılan "Kutlu Doğum Haftası" adıyla yapılan etkinliklerin kaldırılmasını istemiş,idi.

Bizde bu sütunlardan "Doğru söyledi. Destekliyoruz." demiştik ve yazımızı yazıp nisan ayı "Kutlu Doğum etkinliklerinin Rebiülevvel aynın ikinci haftasına denk gelecek şekilde kutlanmasını istemiştik.

Ve istiyoruz da.. Bakınız ilgili yazımız

Ancak o konuşmasında İslami gün ve gecelerin Hicri takvime göre düzenlenmesini isteyen ve ısrarcı olacağını söyleyen Sayın Cübbeli'nin Yılbaşı akşamı ve o geceki gayri resmi İslami kutlamalara alternatif olarak yıllar önce başlatılan "Mekke'nin fethi" kutlamalarına katılacağını yandaki afişle şahit olduk.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

Kutlu Doğum etkinlikleri tarihlerinde hassas olan Cübbeli o toplantıda ve daha sonra sosyal paylaşım sitelerinde yapılan paylaşımlarda da beğeni ve takdir toplamıştı.

Ama bu kez baltayı taşa vuran kendisi oldu.

Hatta "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu deme" gereği duyduk.

Cübbeli'nin 31 Aralık 2015 günü katılacağı "Mekke'nin Fethi" konulu sohbet programı resmen hatadır diyor ve bu yaptığını bu kez "desteklemiyoruz", diyoruz.

Diyanet İşleri belki Miladi 20 Nisan'da doğan peygamberimiz aleyhisselam için doğru bir tarihte etkinlik yapıyordu ama "Mekke'nin Fethi" miladi 31 Aralık tarihinde vuku bulmamıştır.

Mekke'nin Fethi, 11 Ocak 630'da (Hicri: 20 Ramazan 8) tarihindedir. Kutlanacaksa o gün kutlanmalıdır.

Şimdi Cübbeli'nin dediği gibi İslami günler Hicri takvime göre kutlanacaksa o halde Mekke'nin fethi için etkinlik düzenlenecekse Ramazan ayının 20'si  beklenmelidir.

Yok Miladi takvime göre olacaksa 10 Ocak beklenmelidir.

O halde Diyanet'i uyardığı gibi kendisini uyarmak gerekirse sayın Cübbeli "Mekke Fethi" etkinliğine katılmayıp, yanlış olduğunu vurgulamalı..

Yoksa Diyanet'i eleştirdiği şekilde biz de kantarın topuzunu kaçırdığını söyleyeceğiz.

Eğer bu etkinlik uygundur derse Diyanet'i suçlamasının gerçek sebebi nedir, diyeceğiz.

İlgilisineAlternatif Yılbaşı Kutlaması Ne Demek

Erol Kara - 26.12.2015

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates