Ayın Biri Kilisesinde Yapılacaklar


Ayın Birinde Yapılacaklar

Vefa'daki Ayın Biri Kilisesi diye de anılan Meryem Ana Kilisesi ve Ayazması.......

Kilisenin orta yerinde bu kubbe varVe Kubbenin altında Hz. İsa heykelinin bulunduğu oda varBurası aslında Arnavut asıllı bir Ortodoks'un bahçesi.Bir gece kızı Maria rüyasında Meryem Anayı görürür ve burasının Ayazma olmasını ve kilise kurulmasını ister.

Gerçektende su bulununca aile kendi olanakları ile ufak bir kilise kurar ve Hz. Meryem'e ithaf ederler. 1700'li senelerde..

Kilise iki katlı. Aşağıda ayazma var. Burdan su alabiliyorsunuz. İsterseniz kendi şişelerinize isterseniz 1 TL'ye satılan hazır pet şişelerden alabilirsiniz.Ayazma Ortodokslar tarafından şifalı kabul edilen su kaynakların üzerine inşa edilen binalar. Bu binalar yapıldıktan sonra Aziz veya Azizelere ithaf ediliyor.Halkda Aziz-Azizelerin göşyaşı olduğunu düşündükleri bu suları şifa amaçlı kullanılıyor ve Aziz-Azizelere dilekte bulunuyorlar.Neden ayı biri olduğu tam bilinmemekle beraber ayın biri bolluk, bereket, sağlık,mutluluk ve iyi niyete açılan kapı olarak kabul ediliyor.Peder Aleksi bu sunağın önünde isteyenleri bir ücret karşılığı okuyor.Ayrıca ayın birinden sonraki Salı-Perşembe de gidip aynı dilek üzerine niyete devam ediyorsunuz.

Niyet anahtarlarını herkes duvarlara, ikonlara falan sürüp anahtar açma kapama hareketleri yaptılar.

Mumlar yakılıyor, dileklerde bulunuluyorBu dolaba da niyetinizi kağıtlara yazarak ta atabilirsiniz.
 
Sol taraftaki kuyruk, Pedere kendini okutmak içinki, sağ taraftaki ise Kiliseye girmek içinki sıra.

Girişte Roma döneminden kalma iki adet sütun ve aşağıdaki su kabı bulunuyorKilisenin dışında da bazı objeler satılıyor, ama geleneksel anahtarlar kilisenin içinde 1 TL'ye alınıyor.

Dileğiniz olunca bu anahtarları geri getirip kilis

Bunlarda benim niyet anahtarlarım ve su şişem.

Ben ALLAH'ın her evinde niyetlerin kabul olduğuna inanırım. Cami, havra, kilise, ayazma fark etmez , önemli olan niyet.eye bırakıyorsunuz. Ben ordayken dileği olan iki hanım leblebi ve hanımeller getirip dağıttı.

Niyetiniz hayırlı ise mutlaka olacaktır.

Bir deneyin derim ama mutlaka erken saatlerde...

http://bengiozkan.blogspot.com/ dan alınmıştır.

Google Plus'da Paylaş