0
-- --
Sağlık Bakanlığı, hastaların beklemeden muayene olabilmesi için başlattığı merkezi Hekim randevu Sistemi’nde bir yeniliği daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Aile hekimlerine muayene olabilmek için en erken bir gün sonrasına randevu alabilen vatandaşlar, artık aynı gün için randevu alabilecek. Vatandaşlar, Alo 182’yi arayarak, merkezi Hekim randevu Sistemi’ne ait “mhrs. gov.tr” adresinden giriş yaparak ya da doğrudan mHrS mobil uygulamasını kullanarak, “Aile Hekiminden randevu Al” butonundan aynı gün için randevusunu oluşturabilecek. Bakanlık, kısa süre önce merkezi Hekim randevu Sistemi’nde, sağlık hizmetlerinin niteliğini yükseltmeye yardımcı olacak bir yeniliği daha uygulamaya koymuştu. online randevu alan vatandaşların, “doktorunuza Not” bölümünden, muayene olacakları hekime, isteğe bağlı olarak ön bilgilendirme yapabilmesinin önü açılmıştı. Bu sayede, hastanın derdini doktora anlatmak için harcadığı zaman diliminin, doktor hasta iletişimine ayrılması sağlanmıştı.

YÜZDE 34’Ü GiDiYOR

Sağlık tesislerine gidenlerin yüzde 34’ünü, aile hekimlerine başvuranlar oluşturuyor. Aile hekimliklerinde verilen sağlık hizmetlerindeki kalitenin artması, hastanelere sevk oranını da azaltmış durumda. 13 yıl önce, sağlık ocaklarına başvuran her 100 hastadan 22’si hastanelere sevk edilirken, 2014 yılında sevk oranı yüzde 0.3 olarak gerçekleşti.

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1168973-aile-hekimliginde-yeni-donem

Yorum Gönder

 
Top