Son Eklenenler

Göz Tansiyonu Olan Anne Adayları Dikkat


Yeni bir hayatın ve düzenin müjdeleyicisi olan hamilelik, kadın vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getiriyor. Uzmanlar bu süreçte gözle görülen değişimlerin yanında göz ardında kalan ve sağlığı tehdit eden değişimlere karşı uyarıyor.

Özellikle hamilelikte göz sağlığının görmezden gelindiğini ve ihmal edildiğini belirten Dünyagöz İzmit doktorlarından Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, “Hamilelikte vücutta büyük hormonal değişimler meydana geliyor.

Göz sağlığı da bu değişimlerin başında geliyor, ancak yeterince dikkat edilmiyor. Hamilelik sürecinde özellikle var olan hastalıkların ilerlemesinin yanında altta yatan hastalıklara bağlı olarak da birçok yeni komplikasyonlar gelişebiliyor” dedi.

İHMAL EDİLMEMELİ

Ailenin minik üyesinin heyecanla ve sabırsızlıkla beklendiği hamilelik sürecinde yakından takip edilen anne-bebek sağlığının yanında uzmanlar, anne adaylarının göz sağlığının da göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle diyabetli ve glokomlu anne adaylarını uyaran Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için salınan büyüme hormonlarının annenin hastalık geçmişine göre bazı rahatsızlıkları beraberinde getirebileceğini vurguluyor. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişimlerden göz sağlığının da payını aldığına dikkat çeken Op. Dr. Erkan Ekşioğlu, rutin göz kontrollerinin gebelik sürecinde de göz sağlığı açısından büyük önem taşıdığını ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

KESİNLİKLE KULLANMAYIN
Kadınlarda hamilelik sürecinde genellikle göz tansiyonunun düşmesine karşın; glokom hastası hamilelerde göz tansiyonu yükselebiliyor. Özellikle hamileliğin ilk aylarında glokom hastası anne adaylarını ilaç kullanımı konusunda uyaran Op. Dr. Ekşioğlu, “Hamilelikte glokom ilaçlarının güvenliğiyle ilgili kanıtlar sadece olgu sunumlarına ve hayvan deneylerine dayanıyor. Bu nedenle konuyla ilgili kesin araştırma sonuçları bulunmuyor. Ancak içinde düşüğe yol açabilen madde bulunan bazı göz tansiyonu damlalarının kesinlikle kullanılmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İLK ÜÇ AYA DİKKAT EDİN

Hamileliğin ilk üç ayına dikkat çeken Op. Dr. Ekşioğlu açıklamasına şöyle devam etti; “Bebeğin organlarının geliştiği hamileliğin ilk üç ayı özellikle riskli bir dönemdir. Bu süreçte anne adayları glokom ilaçlarının kullanımından kaçınmalı, hatta yeni doğan bebekte komplikasyonları engellemek adına doğum öncesi bu ilaçların kesilmesi uzman göz doktorları tarafından değerlendirilmeli. Hamilelik daha önceden var olan retinopatinin de ilerlemesine sebep olabilir. Bu nedenle şeker hastası olan hamilelerde göz diplerinin ve kan şekerlerinin çok yakın takibi gerekli.”

http://www.bizimkocaeli.com/haber/guncel/hamilelikte-goz-sagliginizi-sakin-ihmal-etmeyin!-/138021.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates