videoerk

TTNET, internet sağlayıcısı olan ve ülkemizde hemen hemen tekel durumda olan bir kuruluş. Türktelekomun içinden çıkan şirket dünyada en pahalı interneti Türk vatandaşlarına sunan bir telekomünikasyon şirketi. Türk Telekom. 19 milyonu aşan abonesi, 3,5 Katrilyon sermayesi, 9 katrilyon cirosu ile dünyanın en büyük kuruluşlarından olup %55 hissesi Lübnanlılar ait. Ve Türktelekomdan olma bu TTNET sessiz sedasız bir zam yaptı ve 49 TL lik limitsiz abonelik fiyatını 55 TL’ye çıkardı

Ocak ayı faturasında 55 TL lik fiyatı görünce şirketin web sitesi üzerinden mesaj attım. Dönen olmadı. Bu mesajın 4–5 gün sonrasında 4440375 den arandım. Bana film izlemem için TİVİBU kampanyasından söz eden bayana benim sorunumu çözmediniz ki bir başka kampanyanızı düşüneyim diye cevap verdim. Ve durumu anlattığımda o sorunla biz ilgilenmiyoruz diyerek telefonu kapattı. Bir hafta sonra bir kez daha 4440375 i aradım. Zam olayını ve taahhüt olayını anlattım. Bakalım döneriz dediler ve dönmediler. Şikâyet içerikli web sitesi üzerinden durumu şirkete ilettim. Ve sonrasında müşteri hizmetlerinden ve konuşması giderek agresif bir hal alan erkek görevli bu tür şikayetleri çok dinlemiş olacak ki olayı kısa sürede kavrayıp ezberlemiş gibi sözleşmelerin 24 ayı kapsadığını belirterek, “ Net limitsiz tarifesini kullanan vatandaşların talebi doğrultusunda kota ve hız artışı yapıldı. Bu artışlar taifeye eklendi. Sözleşmede fiyat belirtilmezken ‘İndirim dönemi sona erdikten sonra TTNET yürürlükteki paket ücreti üzerinden ücretlendirme yapılır’ maddesi yer almaktadır” dedi. Bu maddenin ilk kez abone olan müşterilerin sözleşmesinde olduğunu, taahhütlü müşterilerde böyle bir yaptırımın söz konusu olmadığında ısrar edince telefonu iyi günler diyerek kapattı.

TTNET’in tüketici ile yaptığı sözleşmede yer alan “TTNET, mevcut tarifelerinde, fiyat ve şartlarda ABONE’yi önceden bilgilendirmek koşuluyla değişiklik yapma hakkını saklı tutar” maddesine gönderme yaparak bu zammın yasal olduğunu savunuyor.. TTNet şikâyetçi müşterilerine bu maddeye dayanarak söz konusu değişiklikleri yapabildiğini, altına imza koyduğumuz sözleşmenin bu maddesini hatırlatıyor. Oysaki 2 yıllık taahhütler yazılı sözleşme ile olmadığı gibi bu sözleşme telefonla yapılmış olup arayan müşteri temsilcisi kişi 5 ay süren kampanya ile hızınızı 1 MB tan 8 MBye çıkartıyoruz. 45 TL lik ücret 5 ay süresince 15 TL ye düşürülüyor. Beş ay sonra 49 TL olarak gelecek bu şekilde 24 ay abone yapılıyor “demişti. Sürekli internet kullanan ve Türkiye’de alternatifi olmadığından mutlaka abonesi olarak kalacağım TTNET’in sunduğu bu şekildeki 2 yıllık aboneliğin taahhüdünü verdik. Ve müşteri temsilcisi “ abonelikten süresi öncesinde çıkıldığında bu 5 aylık indirim farkı tarafınıza fatura edilir.” Dedi. 2 yıl ben çıkmayacağıma ve gelecek fiyat farklarından etkilenmeyeceğim düşüncesi ile de sözleşmeyi kabul ettiğimi beyan ettim. İlk 5 ay 15 TL civarında beş ay sonrası 49 TL olarak gelen faturalar nedense Ocak ayı faturasında 55 TL olarak geldi. Yılbaşında gelen bu %12 lik zam haksız, yersiz ve dayatmadan başka bir şey değil. Bu arada hiçbir zaman 8 MB hızında bir internet kullanamadığımı , sürekli kopukluklar yaşadığımı , şu an için en fazla 4 MB ye kadar hızda internetten faydalandığımı santrale uzak olduğumdan 8 MB lik bir internettin kullanımın hayal olduğunu da vurgulamak isterim. (Bunu TTNET görevlileri söyledi)

Alt tarafı 5.75 TL ekstra zam sarsmaz demeyin. TTNET’in milyonlarca abonesi var ve enflasyonun düştüğü iddia edilip de emekliye yüzde 4 zammın dünya bağışlar gibi verildiği bir ortamda yüzde 12lik bir zam neyin nesi. Buna asgari ücretin 650 TL olduğu ülkede, en az 20 TL olarak gelen telefon faturasını eklediğinizde 75 TL ye internet bağlantı ücreti çok denilmez mi?

Şimdi taahhütlü müşteri olarak soruyorum. “2 yıllık abone olurken şifahi sözleşme yapılırken biz fiyat değişikliği yaparız maddesi vardır, neden denilmedi. Biz sözleşme imzaladık diye siz paket fiyatını aylık 500TL yapsanız ödemek zorunda mıyız? Tek taraflı zam yapılıyor idiyse benim de tek taraflı olarak indirime gitme hakkım yok mu?

İki yıllık olarak yapılan taahhütlü sözleşme sonrası fiyat artışına gidilmemesi gerekirdi. Sözleşmede belirtilen ücretin dışında keyfi olarak yapılan zam kabul edilemez. Ücret artırımı sözleşmeye aykırı ve tek taraflılıktır. Adaletsizliktir. Gasptır. Dayatmadır.

Buna bir çarenin Meclisten geleceğine inanıyor ve vekillerimizi bu sorunu çözmeleri için çaba sarf etmelerini istiyorum. Ve internetin ucuzlaması yönde olumlu adımların atılmasını beklediğimizi belirtiyorum

Not : 28 Temmuz 2011 tarihinde TTNET müşteri yetkilisi arayarak yaptığım şikayetin haklı olduğunu, bir yanlışlıktan dolayı fazla fatura edildiğini söyledi. Gelecek faturalarımdan fazla alınan ödemelerin mahsup edilerek ödeneceğini söyledi.

EROL KARA
Daha yeni Daha eski