Kutsal Topraklarda Tuvalet Sıkıntısı


Ramada Otel - Taharet Musluğu olmayan tuvalet
İslam dini temizlik dinidir ve temizlik olmadan yapılacak tüm ibadetleri de red etmiştir.

Ne var ki ziyaret ettiğim üç kutsal şehirdeki tuvalet sıkıntısı Müslümanlığa ve Müslümanlara yakışmayan bir durumdadır.

"Taharet yapılmadan abdest alınmaz, abdest olmadan ibadet yapılmaz" demiş olsak da ne var ki daha önce ki hac ve umre günlüklerimizde dile getirmemiz ve defalarca Diyanet İşleri Başkanlığına ve muhtelif gazetelerde yazdıklarımızda kalmış.

2015 yılında nasip olup da yaptığımız Kudüs bağlantılı umre turumuzda gördük ki Mekke ve Medine'de dahil Kudüs turumuzda değişen ve hatta daha da kötüleşen bir durum söz konusu.

Kudüs'te kaldığımız otelde de( 5 yıldızlı Ramada Otel) Mekke ve Medine'den daha berbat bir durumla karşılaşmamız biz Müslümanları oldukça üzmüştür.

Gittiğimiz üç şehirdeki tuvaletler alafranga dediğimiz klozet tipli tuvaletlerdi. Mekke ve Medine'de klozet yanında bol tazyikle akan ve birden bastığınızda her yanınızı ıslatacak bir fıskiye varken Kudüs'te bulunan otelde su bir yana musluk bile yoktu.

Ülkemizde dahi pek çok otelde bu uygulamaya başlanan taharet musluksuz klozetler Avrupa'nın her yerinde olağan bir durummuş. Ne var ki bu durum bizi hiç ilgilendirmezken buradan Diyanet İşleri Başkanlığına, Turizm Bakanlığına, Tursab'a sesleniyoruz. Taharet musluğu olmayan oteller bilhassa umre ve hac görevini yapacak olanlara hizmet verdirilmemelidir. Kiralanmamalıdır.
Kudüs'te Otel Tuvaleti

5 gün boyunca kaldığımız Kudüs'teki 4 yıldızlı Ramada otelde ne yazık ki taharetlenme bir çeşit kuru temizleme yöntemi ile olmaktadır. Temizliklerini adam gibi yapamayanlar bu şekilde namaz kılmak zorunda kalırken "hadesten taharet" kuralını çiğnemiş oldu. Pratik Türk zekası gündeme girince bir çoğumuz su içilmesi için lavabo kenarına bırakılan bardakları önce su doldurup hazır duruma getirirken bir kısmımız pet şişeler temin ederek tuvaletlerde bulundurdu.

Mekke'deki otelde tuvalet
Hadi Yahudi toplumunun yaşadığı ve idare ettiği tuvaletten fazla bir şey beklenmez diyelim. Hadi Türklerden öğrenmiş bir milletin soyu tarafından idare edilen Ramada otelde taharetlenme nedir fark etmez diyelim. Diyelim de Müslümanlığın merkezi olarak bilinen ve her müşterisi Müslüman olan Mekke ve Medine'deki otellerde taharetlenme sıkıntısı yaşamanın adını ne koyalım.

Mekke ve Medine'deki otellerde alaturka tuvaletler terk edilip klozetli tipler kullanılmaya başlanmış. Hatta daha önceki gelişlerimizde otelin bazı yerlerinde bulunan alaturka tip tuvaletler bile yok edilmiş.

İsrail'deki otelde musluk yoktu Mekke ve Medine'deki otellerde klozetin yanında konmuş ve ucu bir çeşit fıskiyeli hortumlar yerleştirilmiş. Ne acıdır ki bunlarla bile taharetlenme hacet bittikten sonra temizlenme tam bir fiyaskodur.. 

Mekke’de de Medine'de de taharetlenmenizi ayağa kalkmadan ve üzerinize su sıçramadan görememektesiniz. Otellerin mevcut tuvaletleri hareket kabiliyeti sınırlı yaşlılar için tam sıkıntıdır. Klozete haricen konulmuş ve daha önce alaturka tuvaletlerin kullanımında monte edilmiş ve fıskiyeli hortumları kullandığınızda üzerinizi ıslatmamanız imkansızdır.


Medine'deki otelde tuvalet ve fıskiyeli hortum
Hele kullanılan tuvalet kağıtları o kadar kalitesiz ki daha elinizdeyken erimektedir, dağılmaktadır

Endişemiz odur ki, bir kaç yıl sonra İsrail veya Avrupa'daki otellerde uygulanan "kuru temizleme" buralarda da geçerli olacaktır. Ve Müslümanlığın şartı da yok olup gidecektir.

Ve sesleniyoruz.
Bu vebal bu işten sorumlu herkesi bağlar.


Otellere taharet musluğu olan klozetler yerleştirilmelidir.
Otel kiralamadan sorumlu ey memurlar, Diyanet çatısı altında din adamı ehliyetli sizler size sesleniyorum. Taharetin düzgün yapılmamasından kaynaklanan sıkıntı için hacılar, hacı adayları bu haklarını helal etmiyor. Hakkınızda iyi söyleyen kimse yok. Bu ağır vebal sizin boynunuzdadır. Yan gelip tuttum oldu ile bu iş olmaz. Klozetine taharet musluğu taktırmayan oteli tutmazsnız olur biter. 1000 umreci götürecekseniz 100 götürün adam gibi otellerde ağırlayın. 

Erol Kara - 10 Mayıs 2015
Google Plus'da Paylaş