GSS borçlusu olabilirsiniz


SGK , 1 ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası uygulamasını yürürlüğe koymuştu.GSS kapsamında yapılan gelir testi sonucunda, gelirleri asgari ücretin 3/1 oranından daha fazla olanlar sağlık ve sigorta hizmetlerinden yararlanabilmek için prim ödemekle yükümlü olmuşlardı.Bu uygulamayla hayatımıza “gss, gss primi, gss prim borcu” gibi terimlerle girmiş oldu.

Ülkemizde şu an GSS olarak bilinen sosyal güvenlik sistemi amaçlı; Genel Sağlık Sigortası ( hukuk tanımı olarak bir başka anlatım ile işsiz ve ödeme imkanı olamayan vatandaşlarımızı SGK Kurumu Başkanlığı'nın GS sigortası primleri ile bir şekilde borçlandırma) uygulaması çeşitli yönleriyle ülkemizde maddi ve manevi açıdan vatandaşlarımıza mağduriyetler yaşatmaktadır

GSS prim borcu; ödenmesi zorunlu olan, hatta ödeme süresi geciktikçe gecikme zammı ve cezası üzerine eklenen bir borç olduğundan, bu borçtan kurtulmanın öncelikli yolu tabii ki borcu ödemektir.

Her ay tahakkuk ettirilen (çıkarılan) GSS. Genel Sağlık Sigortası prim borcu, kişinin herhangi bir sağlık yardımı alıp almadığına, genel sağlık sigortasından yararlanıp ya da yararlanmadığına hiç bakılmaksızın tahakkuk ettirilmektedir.

Bu nedenle ilgili kişinin hiçbir sağlık yardımı almamış olması, GSS. Genel Sağlık Sigortasından hiç faydalanmamış olması, hatta Genel Sağlık Sigortalısı olduğunu sonradan öğrenmesi, şu anki düzenlemeler çerçevesinde, o kişi adına çıkarılmış olan GSS prim borcunu hiçbir şekilde etkilemez, prim borcunun miktarında herhangi bir değişiklik yapılması veya çıkarılan GSS borcunun silinmesi talep edilemez denilmektedir

En büyük sıkıntı askerlden gelenlere

İşsiz kalanlar bir şekilde İŞKUR tarafından işssizlik sigortasına tabi tutuluyorsada GSS primlerinin ödenmemesinden en fazla etkilenen işinden ayrılııp askere gidenler, askerliğini bitirdikten sonra iş arayanlar GSS borçlusu olmaktadır.

Askerlik yaptıkları süre içersinde GSS primi tahakkuk edip borçlananlar tezkereleri ile birlikte SGK kurumlarına müracaat ettiklerinde bu zaman süresi içerinde tahakkuk eden primlerini sildirebiliyorlar. Aksi halde icraya verilmeleri an meselesi olmaktadır.

http://bulsana.blogspot.com/
Dolayısıyla her aya ait GSS prim borcunun takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi zorunlu olduğu gibi, bunun süresinde ödenmemesi halinde gecikme zammı ve cezası eklenmekte, ayrıca ödeme emrine rağmen ödenmemesi halinde kurumun icra ve haciz yoluna başvurma hakkı bulunmaktadır

GSS prim borcunuzu öğrenmek ve sorgulama yapmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bağlantıya tıkladıktan sonra, karşınıza gelecek ekrandan “TCKN / VKN / SSK Sicil No” gördüğünüz bölüme Tc kimlik numaranızı giriniz.

Ayrıca “Sorgu Tipi” bölümünden, GSS Prim-13 seçeneğini işaretleyiniz.Sizden kod doğrulama bölümüne kod kısmındaki görüne kodları girmeniz istenecektir.Bu işlemleri tamamladıktan sonra, sorgula butonuna basarak sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası kapsamına girenler, ödemekle yükümlü oldukları gss primini ödemedikleri takdirde prim borçlerı birikir.

Ayrıca bu prim borçları her zaman karşımıza çıkar.Bu borçlar gecikme zammı ve faiziyle sizden tahsil edilir.GSS kapsamına alınmışsanız, hastane hizmetlerinden yararlanın veya yararlanmayın gss primlerinizi ödemek zorundasınız.GSS borç sorgulama işlemini sık sık gerçekleştirerek borç kontollerinizi yapabilirsiniz.

GSS sorgulama yaparak gss prim borçlarınızı öğrenmek için bağlantıyı kullanınız.

Gelir Testi nasıl yapılacak .

Bu testi sgk yapmıyor.Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuracaksınız.

Burada aile içi gelir tespiti yapılacak ayrıca sahip olduğunuz ev araba menkul gayrimenkuller ve tapulara bakılacak . Ek olarak harcamalarınız kontrol edilecek 1.500 TL ev kirası ödeyen benim gelirim yok diyemeyecek.Kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşükse prim ödenmeyecek .Eğer gelir asgari ücrete kadar ise asgari ücretin 1/3 ünün % 12 si alınacak .Asgari ücretin iki katına kadar geliriniz var ise asgari ücretin 2 katı sağlık primi ödeyeceksiniz.

Haber Özel : İcrada.net / Erol Kara

Google Plus'da Paylaş