Dostları Diyaneti alışverişte gördü


Şişte kebapta yandı. Dostları Diyaneti alışverişte gördü.

Kaç kere yazdık. Dile getirdik. Feryat ettik. Feryat edenlerin sesi olduk. Haberler, makaleler yazdık. Ancak sağır sultan duydu bu sesleri Diyanet nedense duymadı.


Geçen sene yazmıştık.

“Üç farklı okulda okumuş insanlara aynı sorularla yapılan Yeterlilik sınavı adil bir düşüncenin eseri değildir.

Yeterlilik sınavlarında öğrenimlerine, okudukları okullara bakılmaksızın lise, yüksekokul ve Üniversite bitirenlerle aynı soruların sorulmasının adalet olduğunu kim söyleyebilir.

İlahiyat Fakültesi mezunu biri ile İmam Hatip Lisesi mezunu kişinin aynı sorularla sınava tabi tutulamayacağının, böyle bir durum olmak zorunda ise de lise, yüksekokul ve üniversite mezunlarına farklı baraj uygulamasının daha adil olması gerektiği konusunda, haktan hukuktan bahseden Diyanetin buna dikkat etmesi gerekmez miydi?

Aynı sorulara verilen yanıtlardan eğer bir 4 yıllık bir ilahiyat mezunu bu sınavda 70/80 almışsa, öte yandan bir lise mezunu da 60/70 almışsa akla, adalet ve vicdana göre lise mezunu daha başarılıdır. Denilmez mi?

Bu başarı da asla göz ardı da, kulak ardı da, Banane demeye de gelmez.

Bu kararı verenler, 120 kg lık güreşçiyi 60 kg lık güreşçiyle ringe çıkartan kimsesini durumu gibidir. Böyle bir durum spor camiasında düşünülemeyeceği gibi ilkokul mezunu kişiyi de üniversite sınavına kimse sokmaz.

Ama Diyanet bunu yapar. Yaptı da?

Şimdi yol yakınken bu konuda eğri oturup doğru düşünmek lazım. En azından lise mezunları için 60 barajını kabul etmek gerekir.

Yiğitlik budur. Adil olmak budur.

Beddua almadan bu yanlışı yol yakınken düzeltmek gerekir.

Bu arada, bazı ilahiyat mezunları da bu yazı üzerine bas bas bağıracaktır.

Zaten her şey bağırıyorsunuz. Buna da bağırın?

Buna da tepki gösterin. Lise mezunları ile aynı sınava, aynıkulvarda yarışmaya utanarak girdiniz mi, girmediniz mi? Lise mezunu kardeşiniz 70 aldığı yerde siz de 70 almışsanız siz mi daha başarılısınız. Hakkınız mı bu?

Hadi oradan?

Diyecekler ki, lise mezunu da öğretici olacak. Olsun. Bu işbeceri ve bilgiye bakar. Üniversiteli 70/80 almışta daha mı iyi öğretecek. Sorulan sorular ya lise seviyesindeki öğrencilere göredir (değil tabi ) o zaman üniversite mezunları bedavadan, kolayından sınavı kazanmış olacak.

Ya da..

Sorulan sorular fakülte düzeyindekilere göreydi. Derseniz. Zaten öyleydi. O halde lise mezunlarını neden sınava soktunuz. Neden binlerce insanı heyecan ve şevke getirdiniz. Ümitleriyle oynadınız. Paralarını aldınız. Sabahın bir vakti yollara düşüp, iki üç saatlik yolu geçip, soğuk havada, soğuk sınıflarda sınava soktunuz. Bu genç yüreklerle dalga mı geçtiniz.”

Köprünün altından çok sular aktı. Ay tepeyi aştı. Gelgelelim bu farkı bu düzeni sağlayanlar göremedi.

Bir kısım insanlar bu haksızlığı tepkiyle, efendilikle dilekçeye dökmüşler. Haberi sitede okudunuz. Tekrar okuyun.

Ancak adaletsiz sorulan sorulara bir o kadar da yanlışlar, çift cevaplı sorular, doğrusu belli olmayanlar katılınca resmen bu soruyu hazırlayıp 160 Bin umudun umutsuzluğu olanlar herhalde bir yerlerden gülüyorlardır.

Geçen yıldan bu yıla değişen bir şey olmadı.

Madem konu çıtayı yükseltmekti. O halde lise mezunları artık kadrolara alınmayacak kabadaıyılığını gösterseydiniz.

Bu Görmez başkanlığındaki Diyanete yakışmadı.

Tabii biz de bugünkü İmama Hatip Lisesi mezunlarının mihraba uymadıkları kanısındayız. Tabii ki lise mezunlarının imam olması artık yanlıştır. Bugün imam hatip lisesinden mezun olanların değil üniversite mezunlarının mihrap görevlisi olmasını istiyoruz. Bu konuda da yazdık.

Ancak mademki lise mezunu personel alacaksınız. İmam hatip Kriterlerinize bu öğrenim mezunlarını almayacaktınız. Çıta yükseltmek bu değildir.

Ve soruları ona göre planlayacaksınız.

Binlerce haybeci fahriyi kadrolara doldururken neden ince eleyip sık dokumadınız. ( kardeşim istisnalar kaideyi bozmaz)

Bakın fahriler havanda su dövüyor. Yakında o konuyu da tekrar dile getireceğim.

Hassas Müftüler, fahrilerin yakınları olmayan çalışanlarınızşikâyet üstüne şikâyet gönderiyor. Camiler, Kuran kursları akraba saltanatından geçilmiyor. Disiplin hak getire.

Onları da yazın diyor.

Onları yazmadan önce bu tür çıkışlarını beğenmeyenler yaladığınız bal kavanozları bir gün başınıza düşebilir, dikkat edin.

Bu sınav sonuçları açıklanmadan önce takkeleri önünüze koyun.

Ha bir de önemli olmasa da şunu soruyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği , Sınavların ilanı başlığı altında “Madde 7- Başkanlıktaki kadrolara ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için yapılacak sınavlara ilişkin duyurular Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılır” diyor. Neden bu yıl bu sınavlar MEB tarafından yapıldı. Bunu da soruyorlar.

Çok yürekler acıyor. Çok yürekler şaşkın. Çok yürekler mazlum gibi dua ediyor.

Biliyorsunuz.

Mazlumun ahı indirir şahı…

EROL KARA - 20.03.2013

Google Plus'da Paylaş