Diyanet, PTT ve Gümrük Müsteşarlığı arasında yapılan protokolle 2008 yılından bu yana Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye kargo taşımacılığı başlatmıştı. Ve dolandırıcılara karşı süper girişimdi. Yerine göre Medine'den alınan kargo Türkiye'deki adresine 6-7 gün arasında ulaştırılıyor.

2008'den bu yana ''Diyanet Kargo''ya teslim edilen eşyalar uçakla 7 riyale , hediyelik eşyaların taşıma ücreti de 8 riyal olarak taşınmaktadır. Ne var ki sadece Medine'de hizmet veren Kargo'nun çalışma saatlerinin akşam 18:00 de son bulması Hurma Pazarından alış veriş yapanlar için ekstra bir yük olmaktadır.

Bunun yanı sıra hacıları üzen en önemli nokta ise miktardaki kusuratlar da kilo fiyatından ücretlendirilmektedir. 20,2 kg gelen de, 20,7 kg gelen de 20 kg gelen de 7 Riyal üzerinden fatura edilmektedir. Gramajların fiyatlandırılırken 20,5 ve altının 20 kg dan üstününse 21 kg a denk gelecek şekilde fiyatlandırılmasının uygun olacağını söyleyen hacılar bu haksızlığın düzeltilmesini, çalışma saatlerinin gece 24:00 e kadar uzatılmasını istemektedirler.


Ayrıca kargo ödemelerinde sadece Riyalin zorunlu tutulmasının da kendileri için sıkıntı olduğunu soyleyen hacılar Türk parası dahil avro ve dolarında geçerli olmasını istemektedirler.

Bilindiği gibi , Hacı adaylarına 50 kilogram hurma, 50 kilogram hediyelik eşya gönderme hakkı tanınıyor. Kolilerin 50 kilogramın üzerine çıkması veya değerinin 430 avroyu geçmesi gümrük yasalarına göre ticaret sayılıyor. Bunun için kişi başına toplam 100 kilogram sınırlaması uygulanıyor.


özel haber : erolkarasiteleri
Daha yeni Daha eski

ADS

ADS