Gethsemane Bahçesi


Gethsemane Bahçesi : Kafilemizden İbrahim hoca ile birlikte Müslüman mezarlığını gezerken bir tesadüf eseri gördüğümüz bu alımlı bahçenin ne olduğunu daha sonra öğrendim. İçerisinde titizlikle yapılmış bir kilise olan bahçe zeytin ağaçları ile dolu idi. Ve uzaktan manzarası çok harika görünüyordu.

Güzelliğinden ötürü resmini çektiğim yerin az ötesinde her güm servis otobüslerine biniyorduk. Ama hiç kimse buradan söz etmemişti. Resimlerimi inlerken nersi olduğunu öğrendiğim yer Gethsemane Bahçesi olarak biliniyormuş.

Ve edindiğim bilgi :

İsmi, Hz. İsa’nın anadili olan Aramice’de “zeytin presleme” anlamına gelen “gat-smanim” tamlamasından türeyen Gethsemane Bahçesi, Hıristiyan inancına göre, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmek üzere yakalanmadan önce son gecesini geçirdiği yerdir.

Bugün, Hz. İsa’nın “Çile Yolu”nda sırtında çarmıhla yürümeye başlarken dua ettiğine inanılan dört noktaya dört ayrı kilise inşa edilmiştir. Bu kiliselerden biri Gethsemane Bahçesi’nin kuzey yakasında bulunmakta ve içinde Doğu Hıristiyanlığı’nın Hz. Meryem’e ait olduğuna inandığı bir de kabir yer almaktadır.


Dünya’nın en eski zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan bahçedeki 8 ağacın yaşının 950 dolayında olduğu belirlenmiştir.
Google Plus'da Paylaş