Vefa Sempozyumunda Vefa'yı Anlattılar


 İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan tarihi Vefa semtinin “Dünü, bugünü ve yarını” ulusal bir sempozyum ile tartışıldı.

Eminönü Belediyesi ile Bilim ve Sanat Vakfı tarafından birlikte düzenlenen sempozyum, 3-5 Kasım 2006 tarihleri arasında Vefa’da bulunan Bilim ve Sanat Vakfı Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyuma yurt içinden 72 akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Vefa semti, Sur içi İstanbul’unun en eski yerleşim ve ticaretmerkezlerinden biri olarak biliniyor. İstanbul Üniversitesi’nin bazı fakülte ve enstitüleri ile Vefa Lisesi’nin de bulunduğu semt, öğrenci yurtları ve diğer yapılarla aynı zamanda bir eğitim semti niteliği de taşıyor.

Vefa bozasının, Vefaspor’un , Vefa Lisesi’nin, Vefa’daki ayazmaların, sebillerin konuşulduğu sempozyumda semte adını veren Şeyh Vefa Hazretleri’nin de gerek edebi gerekse dini kişiliği de değerlendirildi.

SEMPOZYUM NOTLARI


Vefa Semti Sempozyumu Başladı.


Belgesel gösteriminden sonra Açılış oturumu ile sempozyum başladı.

Bilim ve Sanat Vakfı’nın Eminönü Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlediği ulusal sempozyum “Vefa Semti: Dünü, Bugünü, Yarını”, 3-5 Kasım 2006 tarihleri arasında Vakfın Vefa’daki merkezinde yapıldı.

Hava muhalefetine ve Avrasya Maratonu’na rağmen 600’e yakın kayıtlı dinleyicinin takip ettiği sempozyumun 16 oturumunda sunulan 50’yi aşkın tebliğle Vefa semti her yönüyle ele alındı.

Bilim ve Sanat Vakfı Başkanı Mustafa Özel ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er tarafından yapılan açılış konuşmalarının ardından, yapımcılığını Bilim ve Sanat Vakfı’nın, yönetmenliğini ise Murat Işık’ın yaptığı Vefa belgeseli gösterildi.

Başkanlığını Oktay Aslanapa’nın yaptığı Tarihsel Süreçte Vefa Semti başlıklı açılış oturumunda tarihçi, sanat tarihçisi ve mimar üç değerli ilim adamının sunduğu tebliğlerle sempozyumun birinci günü sona ererken, gelen misafirlere semtin ismiyle adeta özdeşleşen boza ikram edildi.

Vefa’ya vefayı biz gösteriyoruz

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden olan tarihi Vefa semtinin “Dünü, bugünü ve yarını” ulusal bir sempozyum ile tartışılıyor.

Eminönü Belediyesi ile Bilim ve Sanat Vakfı tarafından birlikte düzenlenen sempozyum, 3-5 Kasım tarihleri arasında Vefa’da bulunan Bilim ve Sanat Vakfı Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Sempozyuma yurt içinden 72 akademisyen ve araştırmacı katılıyor. “Bir semti yeniden tanımayı ve tanıtmayı” hedefleyen Ulusal Vefa Sempozyumu ile Bizans’tan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’ten günümüze uzanan süreçte İstanbul’un önemli kültür ve yaşam merkezi olarak tarihi bir öneme sahip semte dair dokümantasyonun da gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Vefa ihmal edilmiş

Gazetemizi ziyaret ederek Genel Yayın Müdürümüz Fuat Bol’a “Vefa sempozyumu”yla ilgili bilgi veren Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Vefa’nın bu güne kadar çok ihmal edildiğini kaydetti. Başkan Er, bölgede şu anda ciddi bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Neredeyse hiçbir şey yapılmamış. Geldiğimiz günden beri çalışıyoruz. Çıkmasına da yardımcı olduğumuz 5366 sayılı yasa ile birlikte eskiyen tarihi varlıkların yeniden yapılması, canlandırılması, onarılmasıyla igili bir takım çalışmaların da önü açılmış oldu. Biz de bu yasa kapsamında Süleymaniye bölgesini de içine alan 8 mahalleden oluşan bölgeyi yenileme bölgesi ilan ettik. Bölgede mülkiyetle ilgili çalışmalar yaptık. Büyük bir performans gösteriyoruz” diye konuştu.

Vefa semtinin sadece tarihi ve kültürel yapısını değil aynı zamanda yarınını da planlamayı hedeflediklerini belirten Başkan Er, “Bilim ve Sanat Vakfı’yla birlikte düzenlediğimiz bu sempozyum ile öncelikle Vefa’ya vefa göstermek gerektiğini ortaya koymaya çalışıyoruz. Geleneğimizde yer alan pek çok değer Vefa’da şekil almıştır. Vefa bozasını da, Vefaspor’u da, Vefa Lisesi’ni de, Vefa’daki ayazmaları da, sebilleri de konuşacağız” dedi.Semte adını veren Şeyh Vefa Hazretleri’nin de gerek edebi gerekse dini kişiliğinin de değerlendirileceği sempozyumun açılış oturumuna ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. Semavi Eyice, Doç. Dr. Turgut Cansever konuşmacı olarak katıldı.

Vefa tarihin kültür yuvası

Eminönü Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü Süleymaniye Projesi çerçevesinde yer alan Vefa semti, Sur içi İstanbul’unun en eski yerleşim ve ticaret merkezlerinden biri olarak biliniyor. İstanbul Üniversitesi’nin bazı fakülte ve enstitüleri ile Vefa Lisesi’nin de bulunduğu semt, öğrenci yurtları ve diğer yapılarla aynı zamanda bir eğitim semti niteliği de taşıyor. Ulusal Vefa Sempozyumu’nda, Eminönü ve Büyükşehir Belediyeleri tarafından yenileme alanı ilan edilen Vefa semtinin gelecekte nasıl bir hal alacağı da masaya yatırılıyor.

72 akademisyen ve araştırmacı katılıyor
Sempozyumda 72 akademisyen, yazar ve araştırmacının tebliğ sunacağı bilgisini veren Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, “Tarihi Yarımadanın kalbi Eminönü’nde başlattığımız yenilenme hareketinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için bilimsel çalışmalara büyük önem veriyoruz. Vefa’da faaliyet gösteren Bilim ve Sanat Vakfı’yla belediyemiz birlikte çalışarak bir semt için bugüne kadar gerçekleştirilmiş en önemli bilimsel çalışmalardan birini ortaya koyacağız” dedi.


 TÜRKİYE * Gültekin Kaya - Ali Yedek - 05 Kasım 2006 Pazar
Google Plus'da Paylaş