Vefa'dan Dönüşüm Manzaraları - 1 - Bora Bayraktar Yazdı - erolkara.net Bilmek Gerek

Vefa'dan Dönüşüm Manzaraları - 1 - Bora Bayraktar Yazdı


Vefa semti, çatısı tenekelerle örtülmüş, derme çatma barakaları, yıkık dökük binalarıyla deprem sonrasını yaşayan bir kasabayı ya da iç savaş yaşanan Balkan kentlerini hatırlatıyor.

Bin yıllık Aziz Theodoros kilisesinden devşirme Molla Gürani Camii yıkıntıların arasından tenha bir Anadolu kasabasının izbe kalıntısı gibi yükseliyor.

Yıkıntılar arasında ancak çamura bata çıka ilerlemek mümkün. Süleymaniye Camii tüm ihtişamıyla bu yıkıntıların arasında daha bir ortaya çıkmış durumda. Yeni restore edilen eski İstanbul mimarisini yansıtan binalar, bu karanlık tabloda semtin geleceği için ümit veren kandiller gibi.

Vefa aslında Osmanlı ve Bizans   İmparatorlukları’nın başkentinde, en önemli semtlerinden biri.

Sarayların, kiliselerin, camilerin bulunduğu sur içinin bu seçkin semti 1918 yangınlarıyla özelliklerini yitirmiş, sonraki dönemde çarpık yapılaşmanın ve yoksulluğun merkezi olmuş.

Vefa kısa bir süre öncesine kadar kaçak göçmenlerin barındığı, yoksul insanların, öğrenci yurtlarının bulunduğu tekinsiz yerlerden biriydi. Kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde izbe binaların önemli bir bölümü, mukimlerine “evler aslına uygun yeniden yapılacak” sözü verilerek boşaltıldı ve yıkıldı.

Bir semt sakinine göre evlerin paraları bankaya yatırıldıktan sonra buraların turistik yapılanmaya açılacağı söylentileri yayılmış. Süleymaniye’nin arkasında Sultanahmet’tekine benzer bir oteller ve restoranlar bölgesi kurulacağı öne sürülmüş. Bu söylentiyle evlerin “ucuza kapatıldığı” geri dönüş şansının ortadan kalktığı endişesi yayılmış. Bugünlerde konuyla ilgili yargı süreci başlayacak. Evlerinden çıkanlar, yeni binalarına dönmek için yargı kararı isteyecek.

Fatih Belediyesi, binaların aslına uygun yeniden inşa edileceğini belirtiyor, ancak ne olacağı önümüzdeki dönemde netleşecek.

Unesco’nun tarihi miras listesindeki Süleymaniye, 2006’da yenileme alanı ilan edilmişti. Bu proje Camii’nin eteklerindeki Vefa’yı da etkiliyor. Yenileme buradaki 728 tescilli, 1239 tescilsiz yapıyı kapsıyor.

   
Evleri yıkılan, mazileri yok olan semtin son sakinleri için geri dönemezlerse tablo gerçekten acı ve acıklı. Ancak halen Vefa Bozacısı’nın, Vefa Lisesi’nin, Şehir Tiyatroları Reşat Nuri Salonu’nun hayat verdiği semt yeni bir anlayışla kentin tarihi dokusuna katılabilirse belki de o eski parlak günlerine geri dönecek. Sultanahmet’tekine benzer tarihi ve turistik yeni bir cazibe merkezi oluşacak.

Bora Bayraktar
http://tr.euronews.com/2013/02/18/vefa-da-donusum-manzaralari/
Google Plus'da Paylaş