Süleymaniye kitaplara şifa dağıtacak - erolkara.net Bilmek Gerek

Süleymaniye kitaplara şifa dağıtacakKültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in talimatıyla Türkiye'nin ilk ve tek yazma eser konservasyon merkezi kuruluyor.

Kütür ve Turizm Bakanlığı tarihi el yazmaları için Türkiye’nin ilk ve tek yazma eser konservasyon merkezini kuruyor. Yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerim’ler, kitaplar nisan ayında açılacak Süleymaniye Kitap Şifahanesi’nde şifa bulacak.

Din, dil, felsefe, coğrafya, astroloji, fen bilimleri gibi çeşitli konularda yazıldığı dönemve yere ait temel bilgileri bünyesinde toplayan el yazmaları için Türkiye’nin ilk ve tek yazma eser konservasyon merkezi kuruluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’nca hazırlanan projeyle, yüzlerce yıllık Kuran-ı Kerim’ler, kitaplar, cönkler, seyahatnameler eskiden Süleymaniye Doğumevi olarak kullanılan Süleymaniye Kitap Şifahanesi’nde şifa bulacak. Nisan sonunda açılacak şifahanede, öncelikle kütüphanelerdeki 170 bin cilt eser sırayla onarılacak. Daha önce Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi’nde kısıtlı imkânlarla yapılan restorasyon çalışmaları, şifahanede titizlikle yürütülebilecek.

HİZMETLER DIŞA AÇIK OLACAK

İki katlı binada kurulan şifahanede, laboratuvarlar, restorasyon atölyeleri, temizleme ile belgeleme odaları bulunacak. Tümodalara girişler gelişmiş güvenli giriş sistemi uygulaması ile yapılacak. Kitap restorasyonuyla ilgili eğitimalmış uzmanların çalışacağı şifahanede, öncelikle bakanlığın korumasındaki eserler onarılacak. Uzmanlar, kütüphanelerdeki yazmaları tasnif edecek, ardından restore edilecek eserleri belirleyecek. Şifahanede, yazmaların yapımteknikleri, üretildikleri malzemeler de araştırılacak. Ayrıca yazmaların bozulmalarına neden olan etkenler incelenerek bozulmayı önleyecek yöntemler geliştirilecek. İslami el yazmaların konservasyonu konusunda Türkiye’de bugüne kadar yapılan tümçalışmalar, şifahane ile sistemli ve bilimsel temellere dayandırılarak dünya standartlarına ulaştırılacak. Hizmetlerden üniversiteler ve şahıslar da yararlanabilecek. Şifahane, yurtdışından gelen taleplere de cevap vererek restorasyon konusunda eğitime ihtiyacı olan kişilerin Türkiye’de yetiştirilmesini sağlayacak.

SAYILARI 300 BİNİ BULUYOR

Kültür ve TurizmBakanı Ömer Çelik, konuyla ilgili, “Bana derseniz bakanlığınız süresince yapmak istediğiniz en önemli iş nedir? Bir gün bu görevden ayrıldıktan sonra arkamdan ‘Yazma eserlere hakkıyla hürmet ve hizmet etti’ desinler bu bana yeter” ifadesini kullandı. En eskileri 10’uncu yüzyıla kadar tarihlendirilebilen ve kesin olmamakla birlikte sayıları 300 bini bulduğu tahmin edilen yazma eserler, bakanlığa bağlı kütüphaneler ve müzeler ile üniversiteler, resmi ve özel kurum-kuruluşlar ile özel koleksiyoncularda da bulunuyor.

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/917576-turkiyede-bir-ilk
Google Plus'da Paylaş