Son Eklenenler

Taşköprü'de Külliyeler


KÜLLİYELER:

1 – Yılanlı Külliyesi:

Cami, türbe, Dar-üş Şifa, İmaret, Şadırvan yapıları ile tam bir koplekstir. Külliye Abdülkadir Geylani hazretlerinin 4. oğlu Abdülfettah-ı Veli tarafından M. 1210 yılında kurulmuştur. 1827 yılında meydana gelen yangından sonra onarılmış ve bazı bölümleri yeniden yapılmıştır.

Yılanlı Dar-üş Şifası Porteli:

Kesme taştan inşa edilen yapı girişi M.1271 yılının taş süsleme özelliklerini göstermektedir. Taş işçiliği olarak kitabe yazılmış geometrik ve bitkisel süsleme yapılmıştır. Yakınında bir taş üzerinde kabartma olarak “Yılan Motifi” görülmektedir.

2 – Nasrullah Külliyesi:

Camii, Şadırvan, Köprü ve medrese ile şehrin sembol yapılarındandır. 2. Beyazıt Döneminde 1506 yılında Nasrullah Kadı tarafından yaptırılmıştır. Geçen sürelerdi bazı ekler ve büyütmeler ile genişletilmiştir.

Külliye İçersinde Yer Alan Münire Medresesi ( Bayraklı Medrese )

1824 yılında Reis-ül Küttap Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır. Her birinde 10-12 öğrenci barındıracak ocaklı 23 odalı öğrenci yurdunun geçtiğimiz yıllarda boşaltılması sonucu Kastamonu Valiliğince turizm amaçlı El Sanatları Çarşısına dönüştürülmek üzere çalışmaları tamamlanmak üzeredir.

Şeyh Şaban-ı Veli (Hz Pir) Külliyesi :

İlin en büyük ve en önemli dini turizm merkezidir. Hisarardı semtinde yer alan külliye; Camii, Türbe, Asa Suyu,Şadırvan, Kütüphane ve Ahşap Konaklardan meydana gelmektedir. Külliyede M.1575-1900 yılları arasında yapılanmalar ile genişlemiştir

Benli Sultan Külleyisi :.

Ilgaz Dağının kuzey eteğinde, İl Merkezine 30 km mesafede, Ahlat Köyünde bulunmaktadır. Camii, Türbe, Mutfak ve Misafirhaneden müteşekkildir. Kayıtlarda geçen medrese ve kütüphane yapıları günümüzde bulunmamaktadır.

Misafirhane yapısı, M.1515-1520 yıllarında Yavuz Sultan Selim Han döneminde, muhtemelen onun emriyle yapılmıştır. İl’ in önemli dini turizm merkezlerinden biridir.

İsmail Bey Külliyesi ( Aşağı İmaret ) :.

Candaroğlu Hükümdarı İsmail Bey tarafından, adını verdiği İsmail Bey Mahallesinde, tabii kayalık arazi üzerinde, şehire hakim bir mevkiide, cami, türbe, medrese, han, imaret olarak inşa edilmiştir. M.1460 – 1514 tarihleri arasında yapılanma tamamlanmıştır.

Yakup Ağa Külliyesi ( Ağa İmareti – Yukarı İmaret ) :

Şehrin batı yakasında, şehre hakim tepe üzerinde, cami, medrese, sübyan mektebi, imaret mutfağı ve misafirhaneden müteşekkil tam bir külliyedir.

Külliye, 1547 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın hazine reisi – kilercibaşısı Yakup Ağa tarafından yaptırılmıştır.

erolkara.net Bilmek Gerek Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Tema resimleri sebastian-julian tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.
Published By Gooyaabi Templates